Saras skissutmaning 2
2010-01-22
Av Sara, Åsa, Sanka, Tessan, Lotta (red. Sara)
På vår redaktionsträff hade jag med mig 2 stycken skisser för tjejerna att tolka. Här kommer den andra skissen, som jag även hann med en tolkning på själv!

Saras LO

Jag gjorde en ganska trogen tolkning av skissen, iallafall med fotoplacering och kanter. Jag ska komplettera journalingrutan lite - ser att jag glömde det innan jag scannade. Fotot föreställer min farmors far i sjuksängen, och jag har skrivit lite tankar om bilden.
Åsa´s kort

Jag gjorde ett julkort i lite annorlunda färger. Hjärtat kommer från Spellbinders.
Tessalonikas LO

Jag gillar dessa rena skisserna, så denna var verkligen rolig att tolka!!
Lottas tolkning

Jag älskar rena skisser och gjorde även en väldigt ren och enkel tolkning av skissen. Jag hade egentligen tänkt använda den rödprickiga baksidan på pappret och rev runt alla fyra kanter, när jag sen vände på pappret för att klistra så såg jag hur fint det blivit på baksidan och fick en väldig beslutsångest! Sara och Malena hjälpte mig dock att välja och det slutade med att jag använde den här sidan istället, vilket jag är väldigt glad för! Sen la jag bara till tre öljettbrads och en liten titel.
Nu vill vi se dig tolka den här skissen! Skicka din tolkning senast 14 februari till scrappizbloggen@gmail.com, så publiceras den i bloggen under våren!







Bloggen 







